Koji su dokumenti potrebni za zapošljavanje?

Zaključivanje ugovora između poslodavca i zaposlenika podrazumijeva uporabu više dokumenata. Za što? Koji su dokumenti potrebni za prijavu na posao u Rusiji?

Zakonodavstvo Ruske Federacije omogućuje nekoliko osnovnih mogućnosti zapošljavanja:

  • potpisivanje ugovora s punim radnim vremenom;
  • zaključivanje ugovora o radu na određeno vrijeme.

Potpisivanje ugovora u skladu s normama Zakona o radu Ruske Federacije između državljanina i državne ili općinske vlasti također se odlikuje određenim značajkama.

Dokumente koji su potrebni prilikom zapošljavanja osobe mogu razvrstati u one koji:

  • predstavljen od zaposlenog radnika (mora biti u njegovim rukama u trenutku sklapanja ugovora o radu);
  • formirana u postupku potpisivanja ugovora;
  • mora biti spreman od strane poslodavca (zaposleni će ih upoznati prije sklapanja ugovora).

Razmotrimo spomenute sheme zapošljavanja u odnosu na dokumente triju označenih kategorija.

Sadržaj članka

  • Dokumenti za zaključivanje vječnog ugovora
  • Zaključivanje ugovora o radu na određeno vrijeme
  • Dokumenti za zapošljavanje u državnoj službi

oglas

Dokumenti za zaključivanje vječnog ugovora

Najvjerojatnija uobičajena opcija za prijavu radnih odnosa u Rusiji je potpisivanje neograničenog ugovora između poslodavca i zaposlenika. Glavni izvor zakona koji određuje koji su dokumenti potrebni za zaključivanje takvih sporazuma je članak 65. Zakona o radu Ruske Federacije. Kaže da zaposlenik koji ide na posao mora poslodavcu predstaviti:

  • putovnica ili drugi pravni dokument koji dokazuje identitet;
  • trudknizhku;
  • snils;
  • vojna iskaznica (ova norma je utvrđena za muškarce i žene koji su vojnički vojni)
  • diploma ili drugo uvjerenje o obrazovanju.

Ako građanin prvi put preuzme posao, možda neće imati radnu knjižicu. U ovom se slučaju odgovarajući dokument sastavlja uz pomoć poslodavca. Događa se da osoba izgubi radnu knjižicu - i tada će poslodavac morati izdati novu za njega.

Koji se dokumenti za zapošljavanje građanina formiraju za vrijeme potpisivanja ugovora? Popis njih u većini slučajeva izgleda ovako:

  • ugovor o radu;
  • nalog za zapošljavanje novog zaposlenika;
  • kartica zaposlenika.

No, prije potpisivanja ugovora o radu s novim zaposlenicima, tvrtka koja zapošljava mora osobu upoznati s nizom internih korporativnih dokumenata - samih onih koji bi trebali biti spremni. Među njima su:

  • unutarnji propisi;
  • upute o zaštiti na radu;
  • osobni opis posla;
  • rasporedi (rad, smjena);
  • odredbe (o certificiranju, naknadi).

Ovaj popis dokumenata može se nadopuniti drugim izvorima. Na primjer, odredbe o poslovnoj tajni ili o strukturnoj jedinici tvrtke u kojoj će građanin raditi.

Može se primijetiti da su popisi koje smo mi razmotrili također relevantni za scenarije zapošljavanja koji uključuju:

  • privremeni rad (do 2 mjeseca);
  • freelance (daljinsko zapošljavanje);
  • sezonski rad.

U onim rijetkim slučajevima kada je poslodavac fizička osoba (a ne organizacija, a ne pojedinac poduzetnik), radna knjižica se isključuje s popisa dokumenata koji smo pregledali. Pojedinac nema pravo unositi bilo kakve unose u njega. Ugovor kojim se potvrđuje dužina staža građanina u odgovarajućem statusu bit će ugovor.

do sadržaja ↑

Zaključivanje ugovora o radu na određeno vrijeme

Postupak sklapanja ugovora o radu pri prijavi osobe na rad sa skraćenim radnim vremenom općenito je sličan onome koji karakterizira gornji scenarij. Međutim, ona ima niz značajki.

Dakle, prilikom zapošljavanja s nepunim radnim vremenom poslodavac ima pravo zatražiti od potencijalnog zaposlenika dokumenta koja potvrđuju njegovu kvalifikaciju i ukazuju na to da zaposlenik ima dovoljno vještina za obavljanje radnih dužnosti na određenoj poziciji.

Drugi dokument koji se može zahtijevati je potvrda glavnog poslodavca o prirodi rada i uvjetima zaposlenika za obavljanje svojih dužnosti. Ako okarakterizira radno okruženje odgovarajućeg poduzeća kao štetno, drugi poslodavac ne može prihvatiti kandidata koji je zaposlen na određeno vrijeme za takav posao. Ovo su odredbe članka 282. Zakona o radu Ruske Federacije..

Važna nijansa: u ugovoru o radu između tvrtke poslodavca i osobe koja to uređuje na određeno vrijeme treba navesti odgovarajuću prirodu pravnih odnosa. Slično tome, u naredbi kojom se utvrđuje zapošljavanje građanina, glava mora u stupac staviti bilješku „na određeno vrijeme“ koja navodi uvjete za obavljanje radnih dužnosti od strane stručnjaka.

Sadrži li razmatrana opcija zapošljavanja popunu radne knjižice? Na temelju logike odredbi članka 66. Zakona o radu Ruske Federacije, evidencije rada sa skraćenim radnim vremenom unose se u odgovarajući dokument na zahtjev zaposlenika. U ovom slučaju mora ih izraditi glavni poslodavac - na temelju dokumenata koji potvrđuju dodatno zaposlenje osobe u drugoj tvrtki.

Takav izvor može biti potvrda drugog poslodavca koja treba sadržavati:

  • naziv organizacije, njeni detalji;
  • naziv zaposlenika zaposlenog na pola radnog vremena;
  • datum zaposlenja građanina.

Neki pravnici preporučuju da uz predmetnu potvrdu od drugog poslodavca zatraže i kopiju naloga za zapošljavanje ovjerenu natpisom „kopija je točna”, pečat, ime i potpis stručnjaka u odjelu za osoblje tvrtke.

Zaposlenik mora pismenim putem obavijestiti glavnog poslodavca o svojoj želji da unosi u radnu knjižicu u drugom poduzeću na pola radnog vremena - pisanjem besplatnog obrasca.

Dokumenti za zapošljavanje u državnoj službi

Koji su dokumenti potrebni za prijavu na posao u državnim i općinskim tijelima? U ovom slučaju govorimo o osobi koja postaje državni službenik. Mjerodavni pravni odnosi između njega i poslodavca u cjelini regulirani su na temelju odredaba Zakona o radu Ruske Federacije, no na njih se mogu primjenjivati ​​i drugi zakoni. Među njima su savezni zakon "O državnoj službi".

Postupak zapošljavanja državnih službenika uključuje natječaj za popunu upražnjenog radnog mjesta koje se formira u određenom tijelu. Treba napomenuti da svaka agencija može uspostaviti vlastita pravila za provedbu relevantnog događaja..

Dokumenti potrebni za zapošljavanje u vladinim odjeljenjima, dakle, uključuju one koji pripadaju kategoriji koja je potrebna za natječaj. Njihov je popis odobren u Uredbi predsjednika Ruske Federacije "O natječaju za popunu upražnjenog radnog mjesta u državnoj službi". Među njima su:

  • prijava;
  • prijavnica u utvrđenom obliku;
  • kopija putovnice;
  • kopija radne knjižice (ako je dostupna);
  • kopija diplome ili drugog dokumenta koji potvrđuje kvalifikaciju;
  • medicinsko uvjerenje u obliku br. 001-GS / g.

Na popis ovih dokumenata potrebno je priložiti i mat fotografiju u količini od 3 do 4 cm.

Čim se natječaj za popunu upražnjenog radnog mjesta završi u odjelu, pobjednici se imenuju na relevantna mjesta posebnim nalozima državnog tijela. Nakon toga se može zaključiti ugovor o usluzi s kandidatima za državnu službu. Nadalje, predmetni nalog potpisuje se pod uvjetom da osoba dostavi agenciji posebnu izjavu o želji za ulazak u red državnih službenika. Drugi potreban izvor koji čini stvaranje naloga legitimnim je odluka komisije koja je održala natječaj za radno mjesto.

Dakle, potpisivanje ugovora o usluzi između odjela i građanina koji ulazi na posao vrši se tek nakon izdavanja odgovarajućeg naloga. To je specifičnost radnih odnosa u državnoj službi: činjenica je da sa standardnim programom zapošljavanja, zauzvrat, mora biti potpisan ugovor prije nego što poslodavac izda nalog da se osoba zaposli.

Kandidat za upražnjeno radno mjesto koji je prošao konkurs, poput zaposlenika zaposlenog prema prvoj shemi, mora poslodavcu predočiti i dokumente potrebne za zaključivanje ugovora. To uključuje:

  • izjava koju smo gore spomenuli;
  • oblik utvrđenog obrasca;
  • putovnica;
  • radna bilježnica (ako je dostupna);
  • snils;
  • potvrda s TIN-om;
  • vojna iskaznica (za muškarce i žene s vojnim obvezama);
  • diploma ili drugi dokument kojim se potvrđuje kvalifikacija;
  • potvrda o dohotku, imovini i obvezama u propisanom obliku.

U postupku potpisivanja ugovora o uslugama, odjel bi trebao upoznati zaposlenog s izvorima kao što su:

  • propisi o radu;
  • uredska rutina;
  • ostali lokalni izvori regulacije.

Nakon izdavanja naloga i potpisivanja ugovora o usluzi, osobni se podaci novog državnog službenika bilježe na računu kartice - kao u slučaju prvog scenarija zapošljavanja. U pravilu, nakon što osobu angažira osoba, dobit će joj i potvrdu odgovarajućeg obrasca.